Ağrısız Saç Ekimi

Genel olarak lokal anestezi kullanılarak yapılan saç ekim yöntemidir

Saç dökülmesi ve kellik sorunu yaşayan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen saç ekimi tekniklerinden biri ağrısız saç ekimidir. Ağrısız saç ekimi dört temel aşamadan oluşan bir süreçtir. Bunlar; lokal anestezi uygulanması, saçların toplanması, kanalların açılması ve saçların ekilmesidir.

Saç Ekiminde Lokal Anestezi

Ağrısız saç ekimi yönteminin temel noktası bu aşamadır. Saç ekiminde saçların toplanabilmesi için saç kökleri, kıl çevresindeki çok ince deriyle beraber mikro-motor kullanılarak kesilip ayrılmalıdır. Ağrısız saç ekiminde bu işlemden önce anestezi uygulanır. Anestezi uygulamasına bağlı olarak işlem sırasında acı ve ağrı hissedilmez. Anestezi; iğneyle lokal anestezi ve sedasyonla lokal anestezi olmak üzere iki farklı yöntemle uygulanabilir. İğnesiz lokal anestezide lokal anestezik etken madde basınçlı özel cihazlarla deri altına verilir. Sedasyonla lokal anestezi uygulamasında ise hastaya ilaç, damar yolu açılarak verilir. 

Ağrısız Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekiminde anestezi uygulanması sürecin çok daha konforlu bir hale gelmesini sağlar. Sedasyonla lokal anestezi yapılacağı durumlarda hastaya kateter yardımıyla damar yolu açılır. Kateter aracılığıyla sedatif ilaçlar verilir.

Mikro-motor kullanılarak donör bölgede bulunan, sağlıklı ve dökülme olasılığı minimal nitelik taşıyan saçlar silindirik kesilerle deriden ayrıştırılıp toplanır. Saç köklerinin yerleştirileceği kanallar açılır. Kanalların açılması saç ekimi operasyonun başarısı ve kalitesi üzerinde belirleyicidir. Bu nedenle saçların ekileceği kanallar açı ve yön çok dikkatli bir şekilde belirlenerek açılmalıdır. Bu noktaya dikkat edilmesi doğal bir görünüm elde edilmesi açısından çok önemlidir. Daha sonra, açılmış olan kanallara saçlar yerleştirilir. Bu aşamada kanalların doğru yönde açılmış olmasına ve açılan kanallardan hangisine tekli hangisine çoklu greft ekileceğine dikkat edilmelidir. Ön sıralara tekli greft ekilerek doğal bir görünüm sağlanabileceği ifade edilebilir.

Ağrısız Saç Ekimi Kimlere Uygulanır?

Ağrısız saç ekimi;

  • Ağrı eşiği çok düşük olan, 
  • İğneden korkan,
  • Tansiyon ve kalp hastalığı bulunan,
  • Kaygı bozukluğu sorunu yaşayan,
  • Yoğun bir şekilde operasyon korkusu bulunan kişilere uygulanabilir.

Ağrısız Saç Ekimi Öncesi

Ağrısız saç ekimi uygulamasından önce hasta muayene edilerek ekim yapılacak olan alan ve uygulama tarihi belirlenir. Operasyondan önce ihtiyaç duyulan kan testleri tamamlanır. Hastadan uygulamadan 3 gün önce alkol ve sigara, 1 hafta önce ise kan sulandırıcı özelliğe sahip aspirin ve benzeri ilaçları kullanmayı bırakması istenir.

Ağrısız Saç Ekimi Sonrası

Ağrısız saç ekiminden sonra hastadan ekim yapılan bölgedeki saçları koruma konusunda özenli davranması beklenir. Hastalar uygulamayı izleyen ilk hafta boyunca sırtüstü yatmalı, ilk yıkamadan sonraki iki hafta boyunca doktorunun önerdiği şampuanı ve losyonu belirtilen şekilde kullanmalıdır. Bu süreçte saçlara çok soğuk ya da çok sıcak su temas ettirilmemelidir. Yıkama işleminin ardından saçlar saç kurutma makinesiyle ılık bir ortamda kurutulmalı, saçların havluyla kurulanmasından kaçınılmalıdır.

Sayfayı Paylaş:

Online Saç Ekim Analizi Talep Edin

SM Hair Clinic olarak hastalarımızın güvenebileceği mümkün olan en iyi sonuçları sağlamak için en son teknolojileri kullanıyoruz. Bize iletişim bilgilerinizi bırakın, size en kısa sürede geri dönüş sağlayalım.

Ücretsiz Danışmanlık

Uzman ekibimiz, durumunuzun tamamen ücretsiz bir değerlendirmesini yapacaktır.

Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkürler! Ekibimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.