Post Operatif Saç Yıkama

Post Operatif Saç Yıkama

Saç ekimi tamamlandıktan sonra üçüncü gün saçlarınızı yıkamaya başlıyorsunuz. Bu süreçte saçlarınızı 15 gün boyunca hiç aksatmadan günde en az bir defa ılık su eşliğinde yıkamalısınız. Ekim sonrası görülen kabuklanma 10-12 gün geçtiğinde genellikle dökülür.

Kliniğimizde saç ekiminden sonra sizlere özel bir solüsyon veriliyor. Bu solüsyon işlemden sonra üçüncü günden başlayarak saç ekimi uygulanan bölgeye solüsyon bitene kadar günde 2-3 defa sıkılmalıdır. Bu işlem saç ekimi yapılan bölgenin nemli kalmasına yardımcı olur.

İlk Hafta ve İkinci Hafta

Post Operatif Saç Yıkama işlemi

1.ADIM Losyon Uygulanması

İlk iki haftada uyguladığınız yumuşatıcı losyon kafa derinizdeki hücrelerin yenilenme sürecini hızlandırır. Ayrıca cildinizin nemli kalmasını sağlayarak ekim bölgesinde oluşan kabuklanmayı yumuşatmada etkili olur.

Donör Alan ve Alıcı Alan:Operasyon sonrası losyonu ekim yapılan bölge ile donör olarak seçilen bölgeye uygulamanız gerekiyor. İşlem yaparken iki bölgeye de 7-8 damla kadar damlatarak kaplamanız yeterli olacaktır. Losyon uygulaması sonrası 45-60 dakika arası beklemelisiniz. Daha sonra saçlarınızı ılık suyla durulayabilirsiniz. Losyon uygularken titiz hareket etmeniz gerekiyor. Bunun için ekilen greftlerle aynı yönde olacak şekilde losyon uygulaması yapmalısınız. Donör bölgede biraz daha fazla losyon uygulamanızı öneriyoruz.

2.ADIM Şampuan Uygulaması

Saç ekiminin ardından özel bir tıbbi şampuan öneriyoruz. Bu şampuan bölgede görülen kabukların ortadan kaldırılmasını ve iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlar.

Losyon uygulaması sonrasında 30-45 dakika geçtiğinde önerildiği gibi yıkama yapabilirsiniz.

Size önerilen tıbbi şampuanı kullanırken öncelikle ellerinizde köpük oluşturmalısınız. Daha sonra yavaş bir şekilde sürtünme olmadan nazik kalmaya çalışarak hem ekim yapılan bölge hem de donör bölgeyi köpürtmelisiniz.

Daha sonra 2-3 dakika boyunca bekleyin ve saçlarınızı durulayın.

3.ADIM Durulama

Saçlarınızı yıkarken kesinlikle basınçlı sıcak su kullanmamaya çalışın. Uygulama sırasında mutlaka ılık su tercih etmelisiniz. Duş sırasında duş başlığı kullanmamaya özen gösterin. Bir kase yardımıyla saçlarınıza su dökebilirsiniz. Saçlarınızda şampuanı iyi şekilde durulanmasına dikkat etmelisiniz.

4.ADIM Kurutma

Duş sonrası saçlarınızı kurularken havlu kullanmamanızı öneriyoruz. Saç kurutma makinesinin soğuk hava modunu açarak belirli bir mesafede tutarak kurulama yapabilirsiniz.

Üçüncü ve Dördüncü Hafta

FUE Saç ekimi sonrasında 20-30 gün arasında kabuklanma hala devam ediyor olabilir. Bu durumda ekim yapılan bölgeye 12-15 damla losyon sürerek 2 saat kadar kalmasını sağlayın. Losyon uygulaması sonrasında size önerilen şampuanla yıkadıktan sonra kabukların geçmesi adına hafif bir şekilde bölgeye masaj uygulayın

Belirttiğimiz işlemi kabuklar geçene kadar her gün tekrarlayabilirsiniz. Kabuklardan kurtulduğunuz anda losyon kullanımına son verebilirsiniz. Size önerdiğimiz şampuan ya da farklı bir şampuanla 1 ay tamamlanana kadar yıkamaya devam etmelisiniz.

Saç ekiminden 1 ay sonra riskli olarak değerlendirilen kısım sona erer. Artık havlu kullanmaya başlayabilir ve normal hayatınıza dönebilirsiniz.

Küçük Bir Hatırlatma: İlk 2 hafta yıkama talimatlarını uygulamanız çok önemlidir. Bu süre tamamlandıktan sonra başınızın fotoğrafını farklı açılardan çektikten sonra bize göndermenizi istiyoruz.

Sayfayı Paylaş:

Online Saç Ekim Analizi Talep Edin

SM Hair Clinic olarak hastalarımızın güvenebileceği mümkün olan en iyi sonuçları sağlamak için en son teknolojileri kullanıyoruz. Bize iletişim bilgilerinizi bırakın, size en kısa sürede geri dönüş sağlayalım.

Ücretsiz Danışmanlık

Uzman ekibimiz, durumunuzun tamamen ücretsiz bir değerlendirmesini yapacaktır.

Bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkürler! Ekibimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.